TPS40055PWPR Switching Controllers Wide Input Sync Buck Cntrlr Source/Sink
QIN XIN (HONG KONG) ELECTRONIC TECHNOLOGY CO.,LIMITED
Contact Now
Brand Name : Texas Instruments
Model Number : TPS40055PWPR
MOQ : 2000
Price : Negotiabie
Payment Terms : T/T
Packaging Details : Carton packging
Topology : Buck
Number of Outputs : 1 Output
Switching Frequency : 100 kHz to 1 MHz
Duty Cycle - Max : 94 %
Input Voltage : 8 V to 40 V
Output Voltage : 700 mV to 35 V
Contact Now
Product Attribute Attribute Value
Texas Instruments
Product Category: Switching Controllers
RoHS: Details
Buck
1 Output
100 kHz to 1 MHz
94 %
8 V to 40 V
700 mV to 35 V
20 A
- 40 C
+ 85 C
SMD/SMT
HTSSOP-16
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Texas Instruments
Moisture Sensitive: Yes
Operating Supply Current: 1.5 mA
Product Type: Switching Controllers
Series: TPS40055
2000
Product Tags:
TPS40055PWPR Switching Controllers
Switching Controllers 100 kHz